icon clock20.10.2023
icon eye317
Суспільство

Обласна бібліотека для дітей реалізувала проєкт для школярів і колег тергромад області

Низку пізнавально-розважальних й освітніх заходів провели фахівці Черкаської обласної бібліотеки для дітей, упродовж вересня – жовтня відвідавши 4 територіальні громади Черкаської області. Масштабний проєкт «Бібліотечне турне «Читаємо, навчаємо» з популяризації української книги серед дітей і підвищення професійної майстерності бібліотекарів було здійснено за кошти державного бюджету та за сприяння державної установи «Український інститут книги».

Бібліотечне турне, що ввійшло до десятки переможців конкурсу культурно-мистецьких проєктів, спрямованих на організацію і проведення заходів з промоції читання, пройшло дуже успішно. Учасниками заходів стали понад 200 дітей і 80 бібліотекарів Монастирищенської, Шполянської, Драбівської, Чигиринської територіальних громад. Літературно-ігрова програма «Синьо-жовті книжкові розваги» виявилася справжнім святом для місцевих читачів, а результатом методичної майстерні «Від ідеї – до успіху» було плідне спілкування, однаково корисне для бібліотечних фахівців з обох сторін.

Епіцентром подій були публічні бібліотеки та міські парки м. Монастирища, м. Шполи, смт Драбова й м. Чигирина.

Літературно-ігрова програма включала інтерактивні заходи на основі квестових технологій, що популяризують творчість сучасних українських письменників, а саме: В. Нестайка, В. Рутківського, Д. Корній. Методична ж майстерня передбачала практичне навчання технології проведення окремих ігрових форм популяризації літератури та залучення дітей до читання.

Найменші читачі (учні 3 – 4 класів) взяли участь у літературній грі за серією книг Всеволода Нестайка «Дивовижні пригоди в Лісовій школі».

На малечу чекали уроки ведмежої мови, лісової математики, сольфеджіо, лісторії, лісографії, лісознавства. Шість команд, названих за іменами звірят-героїв цих книг, виконували різноманітні тематичні завдання. Школярі потренувалися користуватися азбукою Морзе, розв’язували математичні приклади, слухали голоси різних музичних інструментів. Щоразу гра завершувалася фітнес-руханкою в супроводі кумедного музичного відео.

Книга Дари Корній «Чарівні істоти українського міфу. Духи природи» лягла в основу квесту в парку.

Там за деревами й кущами причаїлися 12 духів, що, згідно з віруваннями наших пращурів, населяють ліси, водойми, гори й поля. Дві команди учнів 6 – 7 класів із задоволенням виконували завдання та отримували підказки-заохочення, які допомагали гравцям визначити духа природи, дуже важливого для давніх українців саме в цей час року. Усі завдання так чи інакше обігрували традиційні перекази українців про образ і поведінку лісовика, чугайстра, мавки, хухи та інших міфологічних створінь, описані Дарою Корній.

У форматі квесту створена й гра на основі історичного фентезі Володимира Рутківського «Сторожова застава».

Гравці  так само мандрували різними маршрутами від локації до локації, виконуючи тематичні завдання за сюжетом книги й екранізації. Учні 6 класу відповідали на хитрі загадки волхва; рахували круків у «Воронівському лісі»; намагалися перехитрувати голема, розшифровуючи давні назви географічних об’єктів; будували власну невеличку фортецю; перемагали одне одного у влучності на станції «Богатирські ігри» тощо.

Переймаючи формати популяризації читання й творчості українських письменників, бібліотекарі відвідували всі ігри, а часом і самі долучалися до виконання завдань.

Та на них чекала й окрема навчальна програма. У межах методичної майстерні фахівцям публічних бібліотек презентували огляд найуспішніших заходів Черкаської обласної бібліотеки для дітей та онлайн-продуктів для віддалених користувачів. Бібліотекарі змогли ознайомитися із сервісами, платформами для створення сучасних віртуальних продуктів для дітей. Для них були проведені практичні заняття з опанування навичок роботи на окремих онлайн-платформах. Також на фахівців чекав тренінг, присвячений розмаїттю соцмереж, промоції бібліотечної роботи в Інтернеті, правилам написання новинного тексту, і предметна розмова про особливості роботи з бібліотечними фондами.

Як методичний центр Черкаська обласна бібліотека для дітей поширює свої напрацювання серед книгозбірень територіальних громад Черкащини, що надають бібліотечно-інформаційні послуги дітям.

Тому реалізація бібліотурне була такою важливою й мала позитивні результати. Колектив бібліотеки отримав чимало позитивних відгуків від  читачів та бібліотекарів. На завершення проєкту буде видана збірка матеріалів  «Через гру – до читання», яка, крім консультацій, буде містити й найбільш успішні сценарії ігрових заходів з досвіду роботи Черкаської обласної бібліотеки для дітей та буде передана бібліотекам кожної територіальної громади.  

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *