icon clock24.03.2024
icon eye32
Суспільство

Завод з перероблення відходів: владці готові залучати гроші

Черкаські чиновники під час війни вирішили зайнятися модернізацією системи управління побутовими відходами. Серед інших ідей — звести завод з перероблення відходів. Для цього планують залучити фінансування Європейського банку реконструкції та розвитку.

Днями відбулася стартова конференція з ЄБРР для узгодження зацікавленості у співпраці та подальших дій. Черкаський міський голова Анатолій Бондаренко разом із директором департаменту дорожньо-транспортної інфраструктури та екології Сергієм Отрешком презентували представникам банку розроблений Черкаською міською радою концепт-проєкт.

«Проєкт включає будівництво заводу з перероблення відходів, будівництво санітарного полігону, рекультивацію наявного полігону ТПВ, а також покращення інфраструктури збору та транспортування відходів. оцінна вартість першого етапу проєкту – 20-25 млн євро. Новий комплекс сприяв би розв’язанню сміттєвої проблеми не лише Черкаської територіальної громади, а й навколишніх громад», — зазначає Сергій Отрешко.

Ситуація з побутовими відходами у Черкасах, на думку владців, вже досить критична, на сьогодні полігон ТПВ є перевантаженим на 30%. І на жаль, така ситуація є типовою для міст України.

«Вважаю, що завдяки співпраці з Європейським банком реконструкції та розвитку Черкаси зможуть покращити ситуацію з управління відходами, залучивши для цього, в тому числі й грантові кошти. Сподіваюся, що протягом кількох місяців ми зможемо вийти на підписання угоди про наміри з ЄБРР і розпочати роботу над втіленням такого важливого і корисного проєкту у життя», — наводить слова Анатолія Бондаренка сайт міськради.

Історії перероблення відходів

Нагадаємо, що влада вже неодноразово фонтанувала ідеями будівництва сміттєпереробного заводу в обласному центрі.

Так, ще у вересні 2015 року в Черкасах презентували проєкт сміттєпереробного заводу. Тоді представники компанії з Королівства Бахрейн презентували керівництву міста (посаду міського голови тоді обіймав Сергій Одарич) та області свій проєкт сміттєпереробного виробництва. За попередньою домовленістю з інвесторами, це мала бути повна перероблення відходів.

Охочі звести завод запевняли, що відходи не лише перероблятимуться, а й даватимуть синтетичний газ та електроенергію. Мінімальний об’єм ТПВ, які мав переробляти завод — 350-400 тонн сміття в день. Тобто, саме стільки, скільки давало місто. Піролізна установка мала розкладати тверді побутові відходи на молекулярному рівні у вакуумі, без доступу кисню. Під час дискусії інвестори визнали, що виробництво таки даватиме зольний залишок: 5-10 відсотків залежно від складу сировини, тобто, ТПВ. Визнали й необхідність складування сировини, аби забезпечити безперебійну роботу виробництва хоча б на три доби. Але запевняли, що це складування відбуватиметься за європейськими стандартами екологічної безпеки… Тоді планували використовувати площі колишнього промислового гіганта — заводу «Хімволокна». Але зрештою з ряду причин проєкт не втілили. На організованих громадських слуханнях кілька спікерів назвали заплановане будівництво — екологічно небезпечним об’єктом.

До цього ж питання повернулися у 2017 році. Тоді на сесію міськради виносили проєкт рішення щодо узгодження проєкту інвестиційного договору про будівництво заводу з комплексного перероблення твердих побутових відходів у місті Черкаси. Тоді залишалося не врегульованим питання погодження землекористувача земельної ділянки. Враховуючи норми Закону України «Про регулювання містобудівельної діяльності» та Земельного кодексу України, необхідно було надати нотаріально засвідчену згоду землекористувача земельної ділянки або документ, що посвідчує право користування зазначеною в договорі земельною ділянкою майбутніх переробників сміття. Також був не врегульованим пункт щодо дотримання технології перероблення ТПВ оскільки прямо вид технології, що буде застосовуватись договором не був визначеним.

Читайте також: Чи виявлено перевищення концентрацій шкідливих речовин у повітрі на Черкащині

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *