Гаряча біда

У травні черкасці почали отримувати платіжки зі збільшеними тарифами на гарячу воду. Отак приходить квитанція — а в ній плата за кубометр уже не 77,72 гривні за куб, як у березні, а 117, 04 гривні. Купатись — розкіш! А в червні квитанція за травень — ті ж 117,04 за куб, плюс ще невідомо звідки взята, сума: 115,25. Подвійна розкіш! Додзвонитись в абонвідділ ТЕЦ за цілий день мені так і не вдалося…

А воно вже й субсидія закінчилась у тих, кому була призначена лише на опалювальний сезон. І ще в кожного зараз усілякі матеріальні втрати у зв’язку з війною…

Чому в Черкасах зросли тарифи на гарячу воду, в коментарі виданню «Про все» розповів директор КПТМ «Черкаситеплокомуненерго» Павло Карась:

— Тарифи на тепло та гаряче водопостачання фактично зросли ще восени у зв’язку з істотним ростом вартості природного газу. Але оскільки у межах меморандуму з міського бюджету виплачувалася компенсація близько 20 відсотків, то населення цього не відчуло.

Міський голова Анатолій Бондаренко ситуацію прокоментував так: здорожчання пов’язане з тим, що після опалювального сезону закінчилася дія меморандуму між центральною владою та громадами щодо стримування росту тарифів на тепло.

Про підстави для квітневого подорожчання роз’яснила й директорка департаменту економіки та розвитку Черкаської міської ради Ірина Удод: дія меморандуму про взаєморозуміння з врегулювання проблемних питань у сфері постачання теплової енергії та постачання гарячої води тарифи на гаряче водопостачання в опалювальний період 2021-2022 років поширювалась лише на опалювальний період, який у Черкасах закінчився 8 квітня. Обидва комунальні теплопостачальні підприємства міста звернулись до виконкому з проханням переглянути тарифи та застосувати економічно обґрунтовані — з мотивацією, що вдвічі збільшився розмір екологічного податку, змінилась ціна на газ та на його розподіл, вартість вугілля, його транспортування, зросла мінімальна заробітна плата.

І от 12 квітня 2022 року виконком Черкаської міської ради затвердив економічно обґрунтовані тарифи на гарячу воду для зазначених підприємств (рішення №290 та №299): в межах 116,36-129,37 грн./м3 для КП «Черкаситеплокомуненерго», та в межах 112,1 грн./м3-117,04 грн./м3 для ПРАТ «Черкаське хімволокно», а 28 квітня виконком прийняв рішення про застосування цих тарифів для населення міста, інформує Ірина Удод.

Вже наступного дня, 29 квітня, Кабмін прийняв постанову №502 «Деякі питання регулювання діяльності у сфері комунальних послуг у зв’язку із введенням в Україні воєнного стану», якою рекомендував органам, уповноваженим встановлювати тарифи, таки ж не підвищувати їх на тепло й гарячу воду для населення.

— Зараз ми працюємо над цим питанням, адже розуміємо, що воно важливе, — повідомив міський голова Анатолій Бондаренко.

А тим часом другого дня мені вдалося додзвонитися в абонвідділ ТЕЦ і дізнатися, що ж то за третя загадкова сума прийшла надодачу до вартості використаного куба гарячої води та абонплати?

Як виявилося, у нашій багатоповерхівці немає загальнобудинкового лічильника гарячої води, тому «втрати» розкидали на всі квартири. Навіть на ті, в яких прилади обліку води опломбовані й у кого бойлери та нулі по лічильнику. Але як могли комунальники обчислити, скільки перевитратив наш будинок, якщо невідомо, скільки води влилося в його мережу і яка різниця між офіційно використаним і «втратами»? І які це влітку втрати гарячої води — не клумби ж нею поливають? Як пояснила працівниця абонвідділу, такий новий порядок Міненерго з 11 місяця минулого року (справді, я додивилася: приходило до сплати за «функціонування системи ГВП» то 5, то 18 гривень. Але 112! І ніде у квитанціях не було ні роз’яснення, ні поради: ставте будинкові лічильники! Бо розоритесь! Лише заклики сплачувати вчасно й гасло «Ми працюємо для вас!»).

Тому черкасці масово й задумались, як не наробити боргів за гігакалорії. «Повернути стару ціну на гаряче водопостачання або збільшити лише на 10-15 відсотків», «Не піднімати ціну на опалення на 55 та гаряче водопостачання на 46 відсотків», дозволити «Автономне опалення в квартирах» — посипалися петиції з такими заголовками на сайт міської ради. Дві перші вже набрали необхідні для розгляду владою 500 голосів.

Авторка однієї з петицій пише, зокрема, під враженням одержаної в травні платіжки на гарячу воду, звертаючись до міського голови та депутатів: «Це таким чином ви намагаєтесь повернути ту компенсацію, яку надали зимою..? Чи то ми маємо платити за тих, хто виїхав і не платить, а суми нараховуються (в кого немає лічильників)? Я розумію, що з приходом війни в нашу країну прийшли великі ціни, економічна криза та ін. Але це не дає права вам піднімати ціни майже на 50%! І потім, нам допомагають інші країни мільярдами та мільйонами доларів, щоб ми остаточно не вимерли з голоду. Мабуть, не зовсім цільове призначення мають ці гроші?..

Тарифи й так зависокі та необґрунтовані порівняно із зарплатами. Субсидії людям майже не дають, а якщо і дають, то зовсім мізерні. Ціни на продукти не завжди регулюють та вже багато чого люди просто не в змозі купити просто поїсти. Багато людей зараз сидять без роботи, деяких попереводили на півставки, декого скоротили, декому познімали різні надбавки з заробітних плат…

…Підніміть тариф хоча б на 10-15%. Я думаю, що підняття в 46% необґрунтоване. Підвищення тарифів лише зробить великий борг підприємству».

Лариса СОКОЛОВСЬКА

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *