Роман Фендюр: «Створюємо ліси для миру і майбутнього»

Ліси державного підприємства «Чигиринське лісове господарство», до яких у рамках реформування лісової галузі цього року були приєднані й лісові угіддя Кам’янського лісгоспу, — це надзвичайно гарні, упорядковані, економічно й екологічно продуктивні лісові масиви, в які вкладено велику працю багатьох поколінь. А наскільки робота лісівників може бути трудомісткою, доводить заліснення Притясминської гряди, на сипучих пісках якої колись нічого не росло. Чигиринські ж лісівники заліснили в минулому столітті цю територію від Черкас до Чигирина площею майже в 11 тисяч гектарів, тим самим скріпивши коренями лісових дерев повзучий пісок, який рухався вглиб країни і становив загрозу для населених пунктів і здоров’я людей.

Взагалі ж майже всі ліси Чигиринщини — рукотворні. Розкішні діброви, сонячні соснові бори — все посаджено лісівниками Чигиринського лісгоспу. Причому, здебільшого на далеко не кращих грунтах, на яких і бур’ян не приживався. Інакше як трудовим подвигом цю звитяжну працю не назвеш. І зараз вона продовжується. Звісно — більш механізована, технічно оснащена, але так само аж ніяк не легка.

Сьогодні, після об’єднання двох лісгоспів — Чигиринського і Кам’янського — в ДП «Чигиринське лісове господарство» лісовий фонд цього підприємства становить 57 тисяч гектарів. І це тепер одне з найбільших за територією лісове господарство області, лісовими насадженнями якого, їх розвитком, відтворенням, охороною та захистом опікуються 11 лісництв — Матвіївське, Яничанське, Богданівське, Чигиринське, Трушівське, Чорнявське, Креселецьке, Грушківське, Тимошівське, Капітанівське та Макіївське.

Слід сказати, що попри суттєве збільшення фронту робіт, складнощі, пов’язані з реформуванням, Чигиринський лісгосп за показниками своєї господарської діяльності залишається одним із провідних у системі Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства й лісовій галузі України.

Про те, як діє це підприємство в теперішніх, досить непростих умовах, які ставить перед собою завдання та як їх виконує, —  наша розмова з директором ДП «Чигиринське лісове господарство», відмінником лісової галузі України Романом Фендюром.

— Романе Анатолійовичу, на початку року ми навіть уявити не могли, яке страшне випробування на нас чекає: війна, розв’язана російським агресором, — нелюдська, кривава, злочинна. Та попри все, завдяки стійкості Збройних Сил України на фронті, єдності суспільства, наша впевненість у перемозі зростає. Люди повертаються до своїх обійсть, відновлюється понищена агресором інфраструктура, активізує свою діяльність бізнес. А лісівники взагалі ні на мить не припиняли працювати.

— Лісова галузь завжди була і сьогодні залишається бюджетоутворюючою структурою в економіці України, надійним партнером територіальних громад, що особливо важливо в умовах воєнного часу, для забезпечення економічних і соціальних потреб країни. І Чигиринський лісгосп, як державне підприємство, свої фінансові, соціальні зобов’язання безвідмовно виконує.

Так минулого року ми перерахували до державного бюджету понад 34 мільйони гривень, до місцевих бюджетів сплатили 13,9 мільйона гривень, до Фонду соціального страхування — більше 9,4 мільйона гривень. Усього ж підприємством було сплачено різних платежів і зборів понад 57,4 мільйона гривень.

За перший квартал цього року до державного бюджету вже сплачено майже 17 мільйонів гривень. Лісгосп за перші три місяці сплатив близько чотирьох мільйонів гривень Єдиного соціального внеску. До місцевих бюджетів перераховано податків та зборів на суму 3,7 мільйона гривень.

Ми чудово розуміємо наскільки потрібні сьогодні кошти для відновлення поруйнованої війною економіки країни, підтримки нашої армії, яка мужньо захищає незалежність України, вирішення багатьох соціальних питань. І коли Президент України Володимир Зеленський говорить, що економіка — це також фронт, на якому ми боремося за нашу свободу, нашу державу і наших людей, то лісівники відгукуються на ці слова своєю наполегливою працею, результативним наповненням бюджетів усіх рівнів.

Чигиринський лісгосп залишається бюджетоутворюючим і для територіальних громад Черкаського району, на терені якого розташовані наші ліси. Їх — одинадцять: Чигиринська, Кам’янська, Леськівська, Ротмістрівська, Шполянська, Сагунівська, Лип’янська, Медведівська, Тернівська, Червонослобідська та Михайлівська ТГ. І йдеться не тільки про стабільне і вчасне перерахування податків до бюджетів цих територіальних громад від підприємства, а й про спільне з ними вирішення різних соціальних питань. У тому числі це стосується й працевлаштування жителів населених пунктів у лісгосп, озеленення сіл і міст, співпраці з закладами охорони здоров’я, освіти, культури тощо. Наша ж профспілкова організація з перших днів війни взяла на себе функції благодійної допомоги переселенцям, працівникам лісгоспу, які воюють на фронті: одинадцять — у Збройних Силах України, троє —  в теробороні. В цілому сума коштів, виділених профспілкою Чигиринського лісгоспу на благодійну допомогу, станом на кінець квітня становила понад 211 тисяч гривень. І цей процес не припиняється. За рахунок коштів профбюджету закуповуються продукти харчування, медикаменти, засоби гігієни тощо. Все це відправляється на фронт та надається переселеним із місць бойових дій громадянам.

Високий професіоналізм, сумлінність у роботі, любов до лісу, чуйність до людей, патріотизм, підтверджений справами, — всі ці риси притаманні працівникам нашого підприємства. Взагалі, колектив Чигиринського лісгоспу — це згуртована, самовіддана в праці, перевірена випробуваннями команда, на яку завжди й у всьому можна покластися —  і мені, як керівнику, і нашій державі Україні.

— Багато що за майже три місяці війни змінилося в нашому житті. Але так само розкішними залишаються ліси Чигиринщини, в які прийшла весна. Цей лісовий світ уособлює в собі мир, гармонію, доброту.

— І так буде на всій нашій землі, в чому всі ми переконані. Бо ми саме той народ, як писав поет, «якого правди сила ніким звойована ще не була». Будуть і Перемога, і радість святкування, і відпочинок у наших лісах. Ми збудували для відпочивальників 30 рекреаційних зон у найчарівніших місцях. Але поки що у воєнний час відвідувати ліси громадянам заборонено. І до цього потрібно ставитися з розумінням.

Так, війна все ще триває, але це не означає, що життя лісу, його розвиток мусять зупинитися. Тому, як і завжди, ми й цієї весни провели лісокультурні роботи. Ліс було відтворено на площі 187 гектарів, з яких 9 гектарів — шляхом лісорозведення на ще незаліснених площах лісового фонду лісгоспу. Саджати сіянці у важку, по суті, цілинну землю — робота не з легких. Але вже за кілька років ці рослини, забезпечені належним доглядом, зміцніють і за десятиліття ми матимемо на цьому пустирі молодий, гарний, з високими якісними характеристиками лісовий масив, який прикрасить наш край, а пізніше запрацює на економіку країни.

Лісів взагалі повинно бути багато. Тим більше, коли йдеться про глобальне потепління й пов’язані з ним проблеми — спеку, посухи, пилові бурі тощо. Від яких знову ж таки захищає ліс. Саме збільшення лісів ставлять за мету програма Президента «Зелена країна» та акція «Створюємо ліси разом» Держлісагентства України, в реалізації яких Чигиринський лісгосп бере активну участь.

— А як переживають самі ліси зміни клімату й чи можуть вони до них адаптуватися?

— Молоді рослини вже довели свою здатність пристосовуватися до кліматичних потрясінь. Вони ростуть, набирають сили, їх коріння сягає грунтових вод. Дорослим деревам — складніше. Підвищення температурного режиму, зниження води в грунтах їх ослаблюють, вони починають хворіти, їх опосідають шкідники, з якими ми активно боремося, в тому числі й використовуючи пристрій «ГАРД» — аерозольний розпилювач хімікатів. Тож масового всихання дерев через шкідників у нас не відбувається навіть на Притясминській гряді.

Сьогодні для нас головне завдання — добитися високого якісного складу лісових насаджень, їх стійкості перед кліматичними викликами. З цією метою запроваджуємо змішане вирощування лісових культур, коли поміж тих же сосон саджаються інші види дерев. До цьогорічної лісокультурної кампанії ми підготували майже мільйон штук сіянців деревних та чагарникових порід, серед яких основні лісотворні — сосна звичайна та дуб звичайний. Вирощуємо й інші — дуб червоний, робінію, березу, ясень, гледичію, аморфу, модрину європейську… Різноманіття порід також сприяє гармонійному розвитку лісів, збалансованості всієї екосистеми.

Не менш важливо — забезпечити пожежну безпеку наших лісів. Вже зараз ми наблизилися до 5-го класу пожежної небезпеки, хоча літо ще й не починалося. Тому щодня всі чотири лісопожежні станції лісгоспу перебувають у режимі повної готовності, діють три камери відеонагляду, які дозволяють виявляти загорання на початковій стадії. Маємо пожежні машини, модулі, автоцистерни, минулого року облаштували водойму для зручного забору води пожежними автомобілями.

У нас велику частину площ займають соснові насадження. І спалахнути вони можуть як сірники. До того ж і посаджені ці дерева на піску, тож вологи тут вкрай не вистачає. Зате саме в цих місцях буває надміру відпочивальників, які досить безтурботно ставляться до протипожежних вимог. Минулого року саме з їх вини виникло 20 випадків низових лісових пожеж, а в попередні роки було й більше. Наші працівники безумовно оперативно ліквідовують займання, але ж опіки лісу завдаються. А це, між іншим, живе створіння, до якого всі ми повинні ставитися обережно й турботливо.

— Чигиринський лісгосп —  не тільки прибуткове підприємство, а й потужний інвестор, який вкладає кошти в розвиток свого лісового господарства, покращення умов праці, соціальний захист своїх працівників.

— Ми працюємо на результат. А відтак маємо кошти на оснащення лісгоспу сучасними технічними засобами та технологіями, забезпечення наших працівників усім необхідним, у тому числі — зарплатами, які б відповідали їх нелегкій праці. Минулого року за власний кошт ми придбали для роботи два трактори МТЗ-892 та МТЗ-82.1.2, обладнання для обробки шишок та насіння, грунто­обробний агрегат, подрібнювач KANZAS-170, протипожежне лісогосподарське обладнання та інвентар, сцецавтомобіль FORD, електронне обладнання, формений одяг тощо. Усього на суму 8,7 мільйона гривень. У першому кварталі цього року інвестиції в підприємство становили дещо більше трьох мільйонів гривень. Були придбані автомобілі для лісової охорони, необхідне обладнання та устаткування, камера відео­спостереження та інше. Всі інвестиції впроваджуємо виключно за рахунок власних коштів.

Та головні наші здобутки — це ліси, у вирощування, відтворення, захист й охорону яких вкладено надзвичайно велику працю, професійний досвід, відповідальність і любов до цього зеленого безмежжя лісівників. Нашим лісам рости у віки, для наступних поколінь. І кожне посаджене сьогодні лісове дерево зберігатиме інформацію про наш час, людей, які його посадили і доглянули.

Інтерв’ю вела

Наталя ВІРГУШ

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *