В’ячеслав Шако: «Лісівники працюють для майбутнього і Перемоги»

У народі кажуть: «Хто ліси саджає, той про майбутнє дбає». Цей вислів повною мірою відображає роботу лісівників державного підприємства «Корсунь-Шевченківське лісове господарство». Тільки цієї весни вони посадили понад мільйон штук сіянців. Минуть роки, і ці молоді рослини стануть деревами. З них будуть сформовані екологічно й економічно продуктивні лісові масиви, такі ж розкішні й упорядковані, якими сьогодні пишається цей край і в які вкладено велику працю багатьох поколінь лісівників. Лісу мусить бути багато — так вважають у Корсунь-Шевченківському лісгоспі, де першочергову увагу приділяють відтворенню і розвитку лісового фонду, його охороні та захисту. Після приєднання минулого року до цього підприємства в рамках реформування лісової галузі Лисянського і Канівського лісгоспів цей лісовий фонд сьогодні є найбільшим серед лісгоспів області — майже 67 тисяч гектарів. Тож і роботи у лісівників суттєво додалося. Але злагоджено й на високому професійному рівні діє об’єднаний в одне ціле колектив, відповідально працюють усі виробничі підрозділи лісгоспу — його п’ятнадцять лісництв: Виграївське, Квітчанське, Корсунське, Кумейківське, Таганчанське, Яснозірське, Стеблівське, Шевченківське, Лисянське, Яблунівське, Бучацьке, Канівське, Степанецьке, Михайлівське, Софіївське, а також нижній склад, ремонтно-механічна майстерня, лісопункт. І ця, орієнтована на розвиток лісів спільна праця, раціональне використання лісових ресурсів, і робить ДП «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» одним із перспективних підприємств у системі Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства та лісовій галузі України. Про здобутки, перспективи та завдання, які стоять перед Корсунь-Шевченківським лісгоспом, — і наша розмова з його керівником, кандидатом наук з державного управління В’ячеславом Шако.

— В’ячеславе Сергійовичу, ліс — це світла енергетика, спокій, гармонія. Життя ж за його межами сьогодні зовсім інше — кривава вій­на, розв’язана російським агресором в Україні, вибухи снарядів, зруйновані міста і села, людські втрати, біль… Лісівники ж наперекір усьому продовжують вирощувати ліси, які покращують екологію, працюють на економіку держави і територіальних громад. Лісова виробнича сфера ні на день не припиняє свою діяльність. Коли ж люди бачать, що робота у лісах продовжується в звичному ритмі, то й у них з’являється впевненість у мирному майбутньому.

— Усі ми переконані в Перемозі України. І вона обов’язково буде. Бо маємо Збройні Сили України, перед стійкістю і мужністю яких увесь світ схиляє голову. Все суспільство об’єднане в боротьбі проти ворога. Витримати й подолати це випробування нам допомагає міжнародна спільнота. Вже зараз ми готуємось до миру на нашій землі. У звільнених від російських окупантів населених пунктах відновлюється інфраструктура, люди повертаються до своїх домівок, починає більш активно діяти бізнес, кожен на своєму робочому місці працює для забезпечення економічних і соціальних потреб держави. Це стосується й лісової галузі, яка завжди була однією з бюджетоутворюючих у країні.

Тільки з початку цього року Корсунь-Шевченківський лісгосп сплатив до державного бюджету понад 23,8 мільйона гривень, що майже вдвічі більше, ніж за цей же період минулого року. Безумовно, цьому сприяло й об’єднання лісгоспів в одне цілісне підприємство — ДП «Корсунь-Шевченківське лісове господарство». Але це також означає, що відначально, незважаючи на складнощі реорганізації, колектив запрацював на повну потужність, на результат. Ми максимально зберегли професійні кадри, що людьми було сприйнято однозначно позитивно.

Суттєво збільшив лісгосп за цей час і надходження до місцевих бюджетів, яким перераховано вже понад 7,4 мільйона гривень. Більше 5,1 мільйона гривень сплачено до фондів соціального страхування. В цілому ж з початку цього року Корсунь-Шевченківський лісгосп сплатив усіх податків і зборів на суму понад 36,3 мільйона гривень. Підвищили ми й зарплату своїм працівникам, наблизивши її до тих затрат праці, які вони вкладають у розвиток лісів, формування лісових насаджень, догляд за ними, їх охорону і захист.

— Робота лісівників — надзвичайно важка. І той, хто хоч раз саджав лісові культури, це добре знає.

— Безумовно, значну частину робіт у лісгоспі вже механізовано. Але й ручної праці залишається немало. Тому сьогодні ми особливу увагу приділяємо технічному оснащенню підприємства, запровадженню сучасних технологій.

Так, цього року для проведення доглядів за лісовими культурами придбано п’ять навісних мульчерів-подрібнювачів «Kanzas-170», 2 навісні викопочні  скоби НВС-1. Це обладнання необхідне для формування нового повноцінного деревостану, забезпечення умов для росту та розвитку дерев.

Майже всі наші ліси — рукотворні. Коли людина заходить у ліс, вона бачить чіткі ряди лісових культур, що з естетичного погляду додає лісовим масивам охайності, а головне — певна відстань між деревами не заважає їм рости і розвиватися. Але щоб досягти такого упорядкування лісових насаджень, потрібно докласти немало важкої праці. Молоді посадки необхідно вчасно прополювати, обкошувати, проріджувати. Це — трудомістка й виснажлива праця. Застосування ж сучасних мульчерів, яких у нас наразі вже 11,  її суттєво полегшує.

Взагалі ж цього року маємо досить важливі для лісгоспу придбання. Це передусім 10 мотоциклів Shineray для лісової охорони. Територія лісового фонду лісгоспу — велика, нерідко лісові масиви знаходяться на далекій відстані один від одного, а контроль за тим, що в них відбувається, необхідний постійний. Сьогодні, в цілому, підприємство має 18 мотоциклів для патрулювання і виявлення пожеж.

Маємо п’ять камер відеоспостереження. Днями змонтували вежу для шостої, яка контролюватиме території Степанецького та Канівського лісництв і частково Михайлівського.  До кінця літа плануємо встановити сьому вежу — для Лисянського, Яблунівського та Шевченківського лісництв. А ще придбали ранцеві вогнегасники, спецодяг для пожежних бійців і водіїв пожежних машин, чотири лісові дискові борони тощо. Літо знову обіцяє бути пожежонебезпечним. Вже зараз маємо в наших лісах пожежну небезпеку 4-го, а нерідко й 5-го класів. А оскільки значну частину території лісгоспу займають хвойні дерева, які спалахують умить, то й увага до них, як і до всіх лісонасаджень, повинна бути цілодобовою.

Нагадую: відвідувати ліси у військовий час взагалі заборонено. Як, до речі, й спалювати суху рослинність на своїх присадибних ділянках, полях та інших місяцях. Ми вже маємо цього року випадки, коли через неконтрольоване спалювання сміття в одному з домогосподарств поблизу лісу вогонь поширився на лісостани, низовою пожежею було охоплено близько семи гектарів лісу, в тому числі й молоді лісові насадження. Безумовно, пожежу ми погасили, але ліс отримав велику опікову рану, яка загоюватиметься роками. А це, між іншим, такий же, як і людина, живий організм, якому болить і який страждає. Людям уже давно треба це зрозуміти і ставитися до лісу чуйно, бережливо і турботливо.

— Протягом цієї весни корсунь-шевченківські лісівники, окрім того, що посадили понад мільйон штук сіянців, ще й висіяли майже шість тонн насіння різних лісових деревних порід. Отже, ви маєте запас для розвитку лісів і на наступні роки.

— Ми й працюємо для майбутнього. Така у нас специфіка професії: бачити результати нашої роботи будуть уже наступні покоління, бо дерева ростуть довго: сосна, приміром, досягає стиглості у 80 років, дуб — у 100 років і т.д. Але щоб ліс був завжди, він повинен омолоджуватися, перезрілі дерева поступатися місцем молодим. Тому висіваємо насіння в розсадниках, вирощуємо сіянці, створюємо лісові культури.

Ліс узагалі починається з насіння. Тож і збираємо його якомога більше, сортуємо, калібруємо. А оскільки бувають різні роки врожайності, то й вкладаємо на довготривале зберігання. Цього року придбали і встановили в Шевченківському лісництві холодильну камеру, що дасть змогу зберігати насіння жолудя звичайного терміном до 3-4 років та уникнути його дефіциту в неурожайні роки. Для покращення приживлюваності лісових культур на базі Лисянського та Шевченківського лісництв запровадили вирощування дуба звичайного та модрини європейської із закритою кореневою системою.

Цього року лісгосп провів лісовідновлення на площі 105,9 гектара, створив нові насадження на невкритих лісовою рослинністю землях на площі 17,9 гектара. Ці показники також підтверджують, що становлення новоствореного підприємства ДП «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» відбулося.

В рамках ініціатив Президента України Володимира Зеленського, уряду, Держлісагентства України «Масштабне заліснення України», «Зелена країна» Корсунь-Шевченківський лісгосп розпочав освоєння, по суті, цілинних земель, висаджуючи на них лісові культури. І якщо, приміром, у колишньому Канівському лісгоспі лісорозведення минулого року взагалі не було, а Лисянський, зважаючи на ускладнений рельєф місцевості, зміг освоїти лише 5,3 гектара нестійких балочних схилів та яруг, то спільно цьогоріч ми вже заліснили досить велику територію, на якій лісу раніше взагалі не було.

— Боротися й перемагати — з такої позиції в час війни діє Україна. І лісівники зі своїм народом в одному строю.

— Дев’ять наших працівників воюють сьогодні в лавах Збройних Сил України. І ми всім колективом бажаємо їм лише одного — повернутися додому живими, здоровими і з Перемогою. Ми тримаємо з ними постійний зв’язок, як і з нашими колегами-лісівниками на Донеччині, в Запоріжжі, через яких передаємо гуманітарну допомогу для вразливих категорій населення.

Лісгосп передав також для потреб армії 12 одиниць техніки. Власними силами ми постійно збираємо гуманітарні вантажі з продуктів харчування, ліків, засобів гігієни, одягу тощо для тих, хто опинився в зоні бойових дій, або ж втратив усе, полишаючи під розривами снарядів свої домівки. Днями один із таких вантажів було відправлено переміщеним у Трускавець із окупованого Маріуполя дітям і дорослим. Везли його власним транспортом, а на зворотньому шляху завантажили ще одну передачу — Східним регіонам України від лісівників Львівщини.

Уся лісова галузь діє сьогодні плече до плеча, бере активну участь у волонтерському русі, допомагає армії, територіальній обороні, громадянам, які через бойові дії змушені були залишити своє житло. В нашому лісгоспі наразі проживає 12 переселенців, яким ми також надаємо гуманітарну допомогу, а одну людину вже працевлаштували.

Так, сьогодні всі ми переживаємо надзвичайно складні часи. Але ми сильні своєю єдністю, а тому й непереможні. Україна буде у віках! Як і ліси, які ми вирощуємо і в які вкладаємо серце і душу.

Інтерв’ю вела Наталя ВІРГУШ

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *