icon clock01.09.2023
icon eye36
Суспільство

Освіта має залишатися стійкою та якісною

На Черкащині чимало зробили, щоб діти могли здобувати освіту в звичному форматі, навчаючись очно. З лютого 2022 року в області вдалося облаштувати 665 додаткових найпростіших укриттів у закладах освіти. Крім того, 157 закладів освіти використовують укриття інших суб’єктів господарювання. 8 шкіл області завершать роботи протягом осені. Про це на брифінгу у вівторок, 29 серпня, повідомив начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець.

Змішана чи очна?

З формою навчання — повністю очна, змішана чи повністю онлайн — мають визначитися засновники навчальних закладів. В ОВА прогнозують, що в більшості випадків це буде очний та змішаний формати. Там, де всі діти не зможуть розміститися в укритті, буде кілька змін навчання. У випадку повітряних тривог освітній процес перериватиметься. Він продовжуватиметься або в укритті, або після перерви в приміщенні школи. Там, де очне навчання організувати неможливо, планують забезпечити доступ до інтернету з гарною швидкістю.

— Є побоювання, що деякі заклади зовсім не використовуватимуть дистанційне навчання, це — неправда, — розповів Ігор Іванович. — Батьки зможуть вільно обирати і змішану форму, і сімейне навчання, і екстернат. Рішення тут мають ухвалити батьки.

Серед основних завдань, що їх педагоги та посадовці вирішували до Дня знань, — не лише наявність укриттів, а й їхня готовність — є певні вимоги, що мають бути витримані. Основні з них — безпека для дітей та освітян, запаси води, ліків, матеріально-технічних ресурсів. Чиновники запевнили, що й тут усе — на високому рівні підготовки. Є можливість продовжувати навчання і в разі відключення електроенергії — фактично всі навчальні заклади забезпечені додатковими елементами живлення: генераторами чи акумуляторами. Владці очікують, що осінньо-зимовий сезон буде непростий, але переконані, що освіта має залишатися стійкою та якісною.

У кількох школах навчання призупинене

— Чи були випадки, коли навчальний заклад через відсутність належного укриття реорганізували чи закрили? — запитуємо в Ігоря Табурця.

— Для закриття закладу засновником враховується кілька умов. Наявність укриття — обов’язкова умова для безпечної роботи, але є чимало інших факторів, які слід враховувати — кількість дітей шкільного віку, можливість підвезення… Протягом літа засновники скоротили 5 шкіл, реорганізовано чи призупинено навчання у 14 закладах. Разом із тим зросла кількість опорних шкіл, яких в області 39. Завдяки спільній роботі з громадами й на підставі співфінансування закуплено 17 шкільних автобусів, деякі громади самостійно закупили такий транспорт, до кінця року кількість придбаних автобусів ще зросте — все це на користь навчальному процесу.

Хоч і за кордоном, та під контролем

Понад 5 тисяч діток внутрішньо переміщених осіб навчатимуться на Черкащині. Завдяки партнерам придбано 1,5 тисячі ноутбуків, які дають змогу їм працювати дистанційно. Територіальні громади теж закупили 500 ноутбуків. Не забувають освітяни й про тих дітей, які виїхали за кордон. Педагоги перебувають на зв’язку з ними та їхніми батьками. Чимало школярів повернулися, як, до речі, й педагогів. Зі 130 вчителів, які виїхали за кордон на початку повномасштабної агресії росії, 65 осіб повернулися (загалом в області близько 12 тисяч учителів). Щодо дітей, то їх на початку 2022 року за кордоном перебувало 9,5 тисячі (близько 8 відсотків від загальної кількості). Точніше, скільки дітей повернулося, фахівці підрахують уже після 1 вересня. Вчителі, закріплені за цими учнями, контролюють успішність та якість їхнього заочного навчання.

— Чи відбуваються зміни у шкільній програмі під час війни?

— Днями мали можливість пересвідчитися в напрацьованій методології щодо навчання, вчителі своєчасно реагують на виклики сьогодення, — переконаний начальник ОВА. — Сьогодні є акцент на посиленні вивчення нашої історичної спадщини — з’явиться предмет, що вивчає історію нашого краю. Це спрямує діток до патріотичного виховання. Також багато уваги приділено основам безпеки — в області вже створено 37 класів безпеки. Там учні проходитимуть первинну підготовку безпечної життєдіяльності. Це про те, як протидіяти мінній загрозі, пожежній, як надати першу медичну допомогу. В цьому черкащани — серед перших. Як і в розвитку СТЕМ-освіти, кібернетики, інших сучасних технологій (про це свідчать призові місця наших школярів).

Чи святкуватимуть перший дзвоник?

Щодо святкування першого вересня, рішення ухвалять залежно від стану безпеки, прокоментував посадовець:

— Ми намагаємося зробити так, щоб діти перших і випускних класів відзначили це свято повноцінно. Обласна військова адміністрація рекомендуватиме відзначати його традиційно там, де є безпечні умови. Але ситуація може змінитися навіть 31 серпня чи 1 вересня.
Закликаю всіх, не лише педагогічні, а й будь-які інші колективи, реагувати на сигнали тривоги.

Записав Роман КИРЕЙ

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *